Uczniowie klasy V c omawiając cywilizacje starożytne, przekonują się o tym, że w dawnych państwach religia była bardzo ważna. Z jej pomocą ludzie tłumaczyli sobie świat. Tworzyli systemy opowieści o bogach. Mistrzami gatunku okazali się starożytni Grecy. Ich mitologia jest najbardziej znanym na świecie zbiorem opowieści o bogach i bohaterach.
My też postanowiliśmy wziąć na warsztat te cenne źródła informacji o bogach, historii i literaturze greckiej. Tym razem jednak inaczej. Okazało się, że teatrzyk Kamishibai jest doskonałym narzędziem do przedstawienia mitów greckich.
Czym jest Kamishibai? To inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii. (kamishibai.com.pl)
Mit o Pandorze, Mit o Erosie, o Demeter i Korze oraz Mit o Prometeuszu, to greckie opowieści, które szczególnie zainteresowały uczniów klasy V c. Stworzyli do nich, samodzielnie, przepiękne karty oraz opracowali własne teksty. Uczniowie pracowali w grupach, metodą projektu. Część zadań wykonali podczas lekcji, część w poza szkołą. Na prezentację umówiliśmy się na 21 grudnia 2022 r. Poszczególne zespoły przedstawiły swoim kolegom efekty kilkutygodniowej pracy.
Widząc, jak dobre prace powstały, piątoklasiści chcieli podzielić się nimi z innymi. Postanowili wyruszyć na gościnne występy do młodszych kolegów w klasach I - III.
Jak nam poszło? ZOBACZCIE sami!