Z  PRZESZŁOŚCI  SZKOŁY

"Szkoła  Podstawowa, która  w  przyszłości  otrzymała  Nr 15, została  zlokalizowana  na  terenie  niezabudowanym. W  najbliższej  okolicy  znajdowały  się  tylko; istniejący  do  dziś  hotel  robotniczy  OPBM  przy ul. Dworcowej  i  nieistniejąca  już  zabudowa  barakowa  hotelu  OPBM  z  dwoma  przedszkolami. W  najbliższym  otoczeniu  przyszłej  szkoły  znajdowały  się ; obecnie  istniejący  Warsztat  Mechaniczny  Przemysłu  Terenowego  przy  ul. Kętrzyńskiego  i  zabudowania  gospodarcze  dwurodzinnego  domu. Dom ten już  dziś  nie  istnieje - służył  w  okresie  budowy  szkoły  za  pomieszczenie  i  zaplecze  budowlanym. W  pobliżu  placu  budowy  szkoły  rozbudowano  intensywnie  dzielnicę  składowo-handlową pomiędzy  ul. Lubelską  i  Towarową. Od  strony  wschodniej  rozciągały  się  miejskie  ogrody, natomiast  od  południa  istniało  duże  zagłębienie  terenowe. W  miejscu, na  którym  znajduje się  szkoła,  było duże  wzniesienie. Masy  ziemi  podczas  niwelacji  posłużyły  do  wyrównania  terenu  oraz  do  częściowego  zasypania  zagłębienia  terenowego. Budowę  szkoły  rozpoczęto  w  sierpniu  1959 r. Inwestorem  szkoły  było  Kuratorium  Okręgu  Szkolnego  w  Olsztynie  zaś  wykonawcą  Olsztyńskie  Przedsiębiorstwo  Budownictwa  Przemysłowego. Kierownictwo  budowy  sprawował inż. Stanisław  Giedryś, technikiem była Stanisława  Macutkiewicz, majstrem  zaś  Brunon  Teschner. Szkoła  budowana  była  w  niecodziennych  warunkach. Był to  pierwszy  w  Olsztynie  budynek  wzniesiony  metodą  przemysłową  z  elementów  prefabrykowanych. Nastręczało  to  wiele  dodatkowych  kłopotów, trzeba  było  przeszkolić  pracowników w "nowym" zawodzie  montażystów, sprowadzić  po  raz  pierwszy  na  teren  budowy  do  Olsztyna  dźwig wieżowy do  rozładowywania  dużych  elementów  prefabrykowanych  oraz  do  montażu. Należy  przy  tym  podkreślić  bardzo  duży  trud  całej  załogi  w  pokonywaniu  trudności  jakie  wynikały  z  realizacji  obiektu  nową  nieznaną  dotychczas  w  Olsztynie  metodą  przemysłową." - z Monografii   Szkoły  opracowanej przez Panią  Halinę  Wawrzyniak.

Kierownictwo budowy:

Stanisław Giedryś - kierownik budowy
Stanisława Macutkiewicz - technik budowy, z-ca kierownika budowy
Brunon Teschner - majster budowy
Kazimierz Wierzchowski - magazynier budowy

Na szczególne wspomnienie zasługują dwie brygady znakomitych rzemieślników:

brygada cieśli - stolarzy pod nadzorem p. Petrykowskiego
brygada murarzy, monterów, tynkarzy pod nadzorem p. Bartnika

Biuro budowy, zwane przez pracowników - "domek na kurzej łapce"