Na pytanie postawione w tytule odpowiedź próbowali znaleźć uczestnicy koła projektowego w CMI. Prowadzący podpatrzyli w sieci pomysł na to, jak w praktyce wytłumaczyć dzieciom, czym jest algorytm i jaki powinien być.

Uczniowie już od pół roku piszą własne projekty programistyczne. Wiedzą, że programowanie opiera się na algorytmach. Poproszeni zostali o odpowiedź na pytanie: Na podstawie własnych prac spróbuj zdefiniować cechy algorytmu. Padały różne odpowiedzi. Kolejny etap zajęć to opracowanie w parach listy kroków algorytmu na zrobienie kanapki. Do dyspozycji: nóż, dżem, chleb, masło i ser. Opracowując własne listy kroków uczniowie powinni wziąć pod uwagę swoje doświadczenia w programowaniu.

I wreszcie punkt kulminacyjny. Czas na wykonanie kanapki według listy kroków. Jedna osoba z zespołu wcielała się w "robota" wykonującego kanapkę, druga czytała instrukcje krok po kroku. Uwaga! "Robot" musiał wykonywać instrukcje dosłownie tak, jak słyszał, jak robią to komputery. Wszelka interpretacja danych - niedozwolona:)

Wszystkie eksperymenty udały się. Nawet jeśli nie wszystkie kanapki powstały, to młodzi programiści zyskali cenną wiedzę na temat właściwości algorytmów.

Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Szczególnie, że na koniec mogli sobie urządzić dżemowo - serową ucztę.